Pretraga tekstova
Na cijene utječe puno toga, a najviše prognoze žetve u Europi, Sjevernoj Americi i Rusiji
I sa svjetskih burzi za ratare stižu nepovoljne vijesti. Najveći pritisak je na cijene pšenice. Na pariškom MATIF-u u četvrtak ona je pala na 245 eura/t.
Cijena kukuruza je imala blagi pad i za lipanjske budućnosnice je iznosila 242,75 eura/t. Kada je u pitanju uljana repica, sredinom tjedna ona je također pratila silazni trend i bila najjeftinija u posljednje dvije godine. U četvrtak su budućnosnice za svibanj blago porasle na 436,25 eura/t što je rast od 6,25 eura/t, dok su kolovoške porasle za 5,5 eura/t na 439,50 eura/t.
Na čikaškom CBot-u svibanjske budućnosnice za pšenicu su pale na 224,50 eura/t, dok su za kukuruz ostvarili blag porast na 229,66 eura/t. Cijena soje je pala na 480,29 eura/. Zob je pojeftinila i za tonu se treba izdvojiti 229,34 eura.
Može se reći da se tržište pšenice vratilo na ljeto 2021. godine. Utjecaja je puno, od obnove žitnog koridora u Crnom moru, do promjene u financijskim fondovima na tržištima žitarica. No, dobre prognoze žetve pšenice u Europi, Sjevernoj Americi i Rusiji imaju najveći utjecaj. Ozimi usjevi su u dobrom stanju.
Manje cijene pšenice i uljane repice je uzrok pada cijena kukuruza.
Ipak, treba napomenuti da je riječ o blagom padu zbog velike potražnje iz Kine.
Tagovi
Cijene pšenice Cijene kukuruza Cijene uljane repice Berza Tržište žitarica Cijene žitarica
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !
Nikola Jurisic
prije 2 godine
Ukrajina je problem, pa Ukrajina nije problem. Korona je problem, pa korona nije problem. GMO free :)
Marta Radić
prije 2 godine
Nema kukanja...sami izvezite pšenicu ako su cijene konkuretnije...to je riješenje....a trgovci neka razmišljaju
mali poljoprivrednik
prije 2 godine
Pa zar i ti Marta od drveta ne vidiš šumu.Uvijek imamo zasijano duplo više pšenice i što sa time,to je nekih 400-500 tisuća tona i izvesti će je onima koji nemaju.Mađarska proizvede 5,5 mil tona,Srbija 2,5 mil tona i redovno imaju veće cijene nego kod nas.Naša agromafija koristi takve jeftine spinove kako bi rušili cijenu,pa nam prodaju priču o velikim površinama i troškovima prijevoza ili što već ne.Kada su troškovi prijevoza toliki faktor koji opterećuje naš izvoz,pitam se kome jedna Australija uopće izvozi svoju pšenicu i druge razne zemlje u svijetu?
Marta Radić
prije 2 godine
U ovogodišnjij žetvi pšenica će biti 150 eura tona , imamo duplo više zasijane pšenice od domaći potreba
mali poljoprivrednik
prije 2 godine
Stalno se ponavljam,ali nije mi jasno kako otvaranje crnomorskog koridora može drastično utjecati na smanjenje cijena,a sada kad polovica Ukrajine nije posijana nitko to ne spominje,već se naglašava kako pšenica dobro izgleda u drugim zemljama.Kada su burze uspostavljene brokeri su radili dodatne poslove kako bi mogli pristojno živjeti.Danas ti isti imaju jahte,vile sa bazenima i to vam sve govori.Stanje na burzama nema veze sa realnim događanjima,već je to umjetno stvoren sistem kako da se pojedinci bogate na korist realnog sektora.Špekulacije i manipulacije sa poluistinama i naručenim izvješćima,uz blagoslov elitne politike koja vedri i oblači prema svojim interesima.Sve će to doći jednoga dana na naplatu,ako ne na ovom svijetu,a onda na oneme sigurno.